Delphi 7 Kod Penceresi Özellikleri


Bu yazımızda sizlere kod diğer bir ismi ile “unit” penceresinin özellikleri üzerine konuşacağım. Şimdiden keyifli bir yazı olması dileğiyle.

Kod yani “unit” penceresi, görsel dillerle beraber kullanılmaya başlayan bir çok özelliği bünyesinde barındırmakta şimdi bu özelliklerden sizlere bahsedeceğim. Baya bir işinize yarayacak ilk özelliğimiz :

CTRL + SPACE Tuşunun İşlevi

Unit penceresinde kodlarımızı yazarken bazen hatırlamakta bazense o an unuttuğumuz güçlük çektiğimiz komutların baş harfleri yada tamamını “CTRL+SPACE” tuşlarını beraber kullanarak aşağıdaki gibi bir açılır pencereyi imlecimizin altında göreceğiz;

yukarıdaki ekran görüntüsü örneğinde ekrana “Edi” yazılmış ve “CTRL+SPACE” tuşlarına basılarak tamamlamamız için bize gerekli tüm yönergeyi gösteren o sihirli pencere karşımıza çıkmıştır. Sihirli pencere diyorum ben çünkü bir çok kod satırı yazarken tamamı yerine birkaç harf yazıp fazla tuş kullanımının önüne geçerek iş yükümü azaltmaktadır.

Sizlere bahsedeceğim ikinci bir özellik olan “.” karakteri;

Kod Penceresinde “.” Karakterinin Kullanılması

Yukarıda anlatmış olduğum “CTRL+SPACE” işlemi ardından kullanacağımız komutun tamamını yazdırdıktan sonra “.” tuşuna basacak olursak o komuta ait bütün özellikler aşağıda yer alan resimdeki gibi sihirli bir pencere aracılığı ile yardımcı olur ;

nokta kullanımı için delphi

Kodlarımızı yazarken bizi devamlı olarak yönlendirecek olan bu sihirli pencere yardımı ile her zaman doğru kod satırlarını yazmış ve iş yükünden de kurtulmuş olacağız. Açılan yukarıdaki sihirli pencerede sol tarafta komutun özellikleri veya fonksiyonları, sağ tarafta ise metodun döndürdüğü tip yer almaktadır.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur sizler için söylediğim gibi metni elimden geldiğince basit olarak tutmaktayım. Görüşlerinizi yorumlarda benimle paylaşırsanız sevinirim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere .

Senin Tepkin nedir_?
Çalışkan Çalışkan
2
Çalışkan
üzgün üzgün
0
üzgün
sevimli sevimli
0
sevimli
üff üff
0
üff
Dislike Dislike
0
Dislike
komik komik
1
komik
Like Like
0
Like
aşk aşk
0
aşk
cool cool
1
cool
WTF WTF
0
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Delphi 7 Kod Penceresi Özellikleri

Şifreni Sıfırla

Geri Dön
Giriş Yap
Bir Yazı Türü Seçin
Kişisel Analiz
Trivia Quiz
Anket
Yazı
Liste
Meme
Video
Müzik
Resim