Delphi 7 EditBox İçerisindeki Değeri Değişkene Aktarma


Herkese merhaba yine bir Delphi 7 konusuyla sizlerleyiz artık hepinizin Delphi 7 ‘yi bilgisayarına kurduğunu düşünerek devam edeceğim. Artık sizlerle yavaş yavaş kod yazmaya ve sonuçları elde etmeye başlayacağız beraber kendi programlarımızı yazmaya adım adım ilerleyeceğiz.  Konuyu fazla uzatmadan dersimize geçelim:

Delphi 7 ‘de şimdi aşağıda vereceğim ekran görüntüsüne dikkat edecek olursanız :

x isminde tam sayı değişken atamış bulunmaktayız. Sizlere bunları anlatmadan önce öncelikli olarak bilmediğiniz yada görmediğiniz kodlara ve kod bloklarına kafanızı takmamanız gerekmektedir. Sadece yapmanız gereken benim yazdığım kod parcalarına dikkat etmeniz sizin bu konuyu anlamanıza faydalı olacaktır.

Yukarıdaki resimde bir “x” değişkeni atamış bulunmaktayız. Değişkeni

“x:integer;” olarak atadık. Sonrasında “x:=StrToInt(Edit1.Text); ” yani x değişkenine “:=” atama operatörü kullanılarak  “Edit1” içerisindeki “Text” anlamına gelen “Edit1.Text” değerini “StrToInt” convert yani çeviri fonksiyonu ile değeri integer tipe çevirip tip değiştirme fonksiyonu yardımıyla text olan değeri sayısal değere çevirip x değişkenine atadık. Bunu yapmamızdaki sebep ise “Edit1” adlı editbox içerisindeki değerin girildiği andan itibaren String olarak değerlendirilip hafızada saklanmasından dolayıdır. Biz string bir değişken tipiyle sayısal bir işlem yapamayacağımız için integer yani tam sayı tipe çevirerek işlem yapıp yazdıracağız.

Sonraki satırda ise “Form1.Caption:= IntToStr(10*x);” olarak Form ‘un caption ‘na x değerini 10 ile çarpıp sonucu “IntToStr()” tip dönüşüm fonksiyonu yardımı ile integer tipi string tipe çevirip yazdırıyoruz. yukarıda gördüğünüz bütün kodların genel olarak yaptığı işlem tam anlamıyla budur.

Kısaca özet geçmek gerekirse String tipte girilen değer Integer tipine dönüştürülüp x değişkenine atandı. Daha sonrasında formun caption’na değerin 10 katı yazdırıldı yazdırılırken tekrardan string tipe dönüştürülüp öyle yazdırıldı.

Her ne olursa olsun yazdırmak istediğimiz değer genellikle string tipte olmalıdır. çünkü yazdırılacak değeri sayısal değer olarak hafızaya aktarıp tekrardan ekrana yazdırmaz. String tip dönüşümünü kullanmak gereklidir. Bunu bir kuralmış gibi kullanırsak daima hatasız program yazmak için altın adımlardan birini uygulamış oluruz. Tip dönüşümlerinden ilerleyen konularda daha detaylı olarak bahsedeceğiz. Bu günlük bu kadar, umarım faydalı olmuştur. İyi günler

 

Senin Tepkin nedir_?
Çalışkan Çalışkan
1
Çalışkan
üzgün üzgün
0
üzgün
sevimli sevimli
0
sevimli
üff üff
0
üff
Dislike Dislike
0
Dislike
komik komik
1
komik
Like Like
0
Like
aşk aşk
0
aşk
cool cool
0
cool
WTF WTF
2
WTF

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Delphi 7 EditBox İçerisindeki Değeri Değişkene Aktarma

Şifreni Sıfırla

Geri Dön
Giriş Yap
Bir Yazı Türü Seçin
Kişisel Analiz
Trivia Quiz
Anket
Yazı
Liste
Meme
Video
Müzik
Resim